Sinema Sektörü Bir Kez Daha Ankara’da Buluşuyor!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen “2. FİYAB Sinema Sektör Günleri” bir kez daha sinema sektörü unsurlarını Ankara’da bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl kamera arkasında çalışan birçok profesyonelin deneyimlerini paylaştığı etkinlik, bu yıl da sinema profesyonellerine ve sinemaseverlere kapılarını açıyor.
Sinema izleyicilerinden sektör profesyonellerine kadar herkese hitap eden etkinlikte hem profesyoneller deneyimlerini paylaşıyor hem de sinema sektörü mercek altına alınıyor. Sinema sektöründe mevcut iş kollarının tanınmasını, böylece gençlere sinema sektöründeki istihdam alanlarının tanıtılmasını amaçlayan etkinlik aynı zamanda profesyoneller için de oldukça verimli geçiyor. Yeni projelerin filizlendiği, deneyimlerin paylaşıldığı, sorunların tartışıldığı ve çözüm üretilmeye çalışıldığı bu ortamda keyifli zaman geçiren katılımcılar, iki gün boyunca sinema sektörünü daha yakından tanıyor ve sektörde faaliyet gösterenlerin de etkileşimi artıyor.
Bu yıl etkinlik afişinde, film rulosunun çekimine kapılmış bir Ankara keçisi bulunuyor. Afiş, her şeye rağmen inatla ve sevgiyle, sanata ve sinemaya olan ilgimizi temsil ediyor.
Etkinlik, FİYAB – Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından organize ediliyor.
17 – 18 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikteki tüm oturumlara katılım ücretsiz olacak.
Etkinlik bu yıl pandemi koşulları sebebiyle açık havada ALTINPARK AMFİ Tiyatro’da gerçekleştirilecek. Fiziki oturumlara ek olarak da online oturumlar yapılacak.


Bu yıl etkinliğin konukları konuşma sırasıyla şu şekilde:

Daver Atabey – yönetmen – Belgesel Sinema
Emre Budak – yönetmen – Ankara’da Film Çekmek
Deniz Şaşmaz – BluTv içerik yöneticisi – Yeni Mecralar
Enver Arcak – yapımcı,yönetmen – Dijital Mecralarda Yapımcılık
Musa Göçmen – besteci, orkestra şefi – Film Müziği Bestelerken Müzisyen-Yönetmen İlişkisi
Ayris Alptekin – yönetmen, oyuncu, kurgucu – Bir Hikaye Anlatıcısı Olarak Kurgu
Zeynep Özbatur Atakan – yapımcı (online oturum) – Yapımcılık Laboratuvarı
Yasin Semiz – yönetmen – Belgesel Sinema ile Hikaye Anlatmak
Hazel Sevim Ünsal – senarist – Senaryo Yazımında Yaratıcı Süreç
Hasan Nadir Derin – sinema yazarı – Türkiye’de Sinema Yazarlığı
Ömer Özdenören– Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı – T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destek Fonları
Meryem Yavuz – görüntü yönetmeni – Görüntü Yönetmeninin Yolculuğu
Ümit Ünal – yönetmen (online oturum) – Ustalık Sınıfı

Etkinliğimizin tanıtımı ve duyurulması konusunda değerli basın mensuplarımızın da desteğini bekliyor şimdiden teşekkür ediyoruz.

Etkinliğin web sitesi:
www.fiyabsinemagunleri.com
Afiş & basın bülteni & grafikler
https://drive.google.com/drive/folders/1a1FqG8BS1WJvBSoThGpigsIS6_yhQpDc?usp=sharing
Facebook sayfası:
https://www.facebook.com/fiyabsinemagunleri/
Instagram:
fiyab_sinema_gunleri
twitter:

FİYAB SinemaSektörGünleridirektörü
YasinSemiz – Yönetmen

İletişim
info@fiyab.org.tr
ysemiz@fiyab.org.tr
0312 467 43 14
0555 202 81 43

FİYAB – Film Yapımcıları Meslek Birliği hakkında

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 5101 sayılı Kanun’la değişik 42 nci maddesi ve “Fikir ve Sanat Eseri Sahipleri ile Bağlantılı Hak Sahipleri Meslek Birlikleri Ve Federasyonları Hakkında Tüzük” hükümlerine göre 23 Ağustos 2005 tarihinde 28 kurucu üye ile kurulmuştur.

FİYAB çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak yürütmektedir. Amacı Türkiye’deki film yapımcılarını bir araya getirmek ve bu birliktelik sayesinde Türk sinema sektörünün gelişimini ve uluslararası platformda üst düzeye taşınmasını sağlamaktır.

Bu noktadan hareketle;

Film yapımcılarının ortak çıkarlarını korumak, haklarını izlemek, kanunla tanınmış hakların idaresini ve takibini, alınacak ücretlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak,

Film yapımcılarının gelişmesini ve kamuoyu tarafından tanınmasını sağlamak ve yapım tekniklerini geliştirmek,

için faaliyet göstermektedir.

FİYAB kuruluşunu takip eden ilk Yönetim Kurulu toplantısında üyelerinin, ulusal veya uluslararası yapım ve yayın standartlarında yapımlar yapmasını, kanunda, tüzükte ve birlik tüzüğünde öngörülen nitelik ve ölçütlere sahip olmasını üyelik koşulu olarak karar altına almıştır.
Kuruluşundan itibaren sektörün gelişimine katkı sağlamak ve yapımcıların ortak problemlerini dile getirerek çözüm önerileri bulabilmek için çalışmalarına sürdüren FİYAB, sinema ve televizyon filmlerinde kalitenin arttırılarak profesyonelliğin ön plana çıkarılabilmesi için uğraş vermektedir.

FİYAB bugün bünyesinde Türkiye’nin bilinen büyük yapım şirketlerini ve sektöre yeni adım atmış dinamik ve heyecan dolu genç şirketlerini barındıran (yaklaşık) 400 üyeye sahip bir kuruluştur. Üyelerinden aldığı güçle ülkemizde telif bilincinin yerleşmesi, her türlü izinsiz kullanımın ortadan kaldırılması ve telif yasalarının geliştirilerek uygulanması için çalışmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir