Her 10 kişiden biri KOAH hastası!

GSK Türkiye Solunum Medikal Danışmanı, Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, Türkiye’de en sık ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada bulunan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hakkında bilgi verdi. Türkiye’deki sigara içme oranının yüksekliğini belirten Yıldırım, kırsalda bioyakıtın bilinçsizce kullanılması nedeniyle de KOAH hastalığına çok sık rastlandığını söyledi

.KOAH’ın önemli bir küresel halk sağlığı sorunu

Hastalıkla baş etmek için haftada en az 3 kez 30 dakika veya daha fazla yürüyüş yapılması gerektiğinin altını çizen Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

“Akciğer ve hava yollarında oluşan iltihabî kronik bir hastalık olan KOAH’ a yakalanmış hasta sayısı dünyada yaklaşık 380 milyondur. Farklı coğrafyalarda, 40 yaş üstü nüfusta ortalama her 10 kişiden birinin KOAH’lı olduğu kabul ediliyor. KOAH, dördüncü en sık ölüm nedeni. KOAH’ın önemli bir küresel halk sağlığı sorunudur. KOAH, başta sigara olmak üzere, evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel, hayvansal kaynaklı yakıtlar ve özellikle kırsal kesimde kullanılan tezek gibi maddelerin uzun süreli solunmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. KOAH’ta, kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti sonucu hava akımında kısıtlanma görülür. ”

KOAH hastalarının yüzde 47’sinde orta veya şiddetli derecede nefes darlığı mevcuttur diyen Yıldırım, kalp hastalıkları, inme ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından sonra dördüncü en sık ölüm nedenin KOAH olduğuna dikkat çekti. Hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediğini ve hastaların çoğunun geç teşhis aldığını belirtti ve Türkiye’deki sigara içme oranının yüksekliği ve kırsalda bioyakıtın bilinçsizce kullanılması sonucunda, KOAH’a sık rastlandığını belirtti.

Dünyada KOAH hastalarının tedaviye uyumu yüzde 10 ile 40 arasında değiştiğini söyleyen Yıldırım, “Tedavisini zamanında ve düzenli kullanmayan hastalarda hastaneye yatış kaynaklı maliyet, hasta başına yıllık yüzde 39 daha fazla olarak gözleniyor” dedi.

Fiziksel aktivitenizi artırın

Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, KOAH’ın belirtileri ve önlemleri hakkında şu önerilerde bulunarak açıklamasını tamamladı:

“KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Bu belirtiler, uzun zamandır devam eder ve zamanla genellikle kötüleşir. Kronik öksürük genellikle ilk belirtidir. Nefes darlığı, uzun süreli güç harcandığında daha belirgin hale gelir. İleri vak’alarda dinlenme sırasında da görülebilir. KOAH hastalarında göğüs sıkışması, hırıltı olabilir. Benzer şikâyeti olan kişilerin bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmaları gerekir. KOAH hastalarında fiziksel aktiviteler de giderek azalır ve hastanın yaşam kalitesini bozar. Haftada iki saat ve daha fazla yürüyüş yapan hastalarda hem KOAH nedeniyle hastaneye başvurularda hem de bu hastalık nedeniyle ortaya çıkan ölüm oranlarında yaklaşık yüzde 30 azalma saptanmıştır. Bu nedenle, hastalığın önlenmesi ve ilerlemesinin önüne geçmek için fiziksel aktivitenin arttırılması önemlidir.”

Bir cevap yazın