Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Türk Tabipleri Birliği’nin Kapatılması İçin Yapılan Girişimlere Karşı Olduklarını Açıkladı

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasına yönelik istek, girişim ve kullanılan dile karşı olduklarını, bazı siyasetçilerin, bir meslek örgütünü, bir dava açılacak olsa, savcıların bile kullanmayacağı ağır kelimelerle suçlamaları, orantısız güç kullanmak, Türkiye ve Dünya’nın ağır sorunlar yaşadığı iletişim, demokrasi ve adalet alanlarındaki kapıların kapatılmasına şiddetle katkı vermek anlamına geldiğini açıkladı. Sümer, açıklamasında ayrıca şu görüşlere de yer verdi.

“Derneğimizin temel görüşü, hiçbir dernek, oda, baro, vakıf, sendika, federasyon, konfederasyon, birlik gibi üst kuruluş ve gazetenin kapatılmaması, yayın yasağı ve ekran karartma gibi cezaların verilmemesidir.
Türk Tabipler Birliği’nin açıklama ve siyah kurdele eylemi, uluslararası sözleşmelerde ve yasalarımızda güvence altına alınmış olan hakların , ifade ve şiddetsiz tepki özgürlüğüdür. Önemli olan bu hakların şiddetsiz tepki ve eylemlerle savunulması ve çözüm üretmesidir. Doktorların ve üst birliklerinin yaptıkları da budur.
Türkiye’yi evi, üstünde yaşayanları ailesinden, farklılıkları doğal zenginlik sayan bir anlayışı savunanlar olarak, Türk Tabipleri Birliği’nin açıklamalarından, bilgilendirmelerinden ve doktorlara yakışır şiddetsiz eylemlerinden rahatsızlık ve endişe duyulmamasını diliyoruz. Hatta, Ülkemizde, şiddetsiz tepki yöntemlerinin yaygınlaşması açısından olumlu örnekler olarak algılanmalıdır. Biz, salgınla mücadeleye zarar vermeden, hatta canlarını, emeklerini ve bir daha geri gelmeyecek zamanlarını kahramanca feda ederek çalışanların üst birliği olan Türk Tabipleri Birliği’nin, şiddetsiz ifade, tepki ve eylemler konusunda örnek oldukları kanısındayız.
Türkiye’de, kendisi gibi konuşmayan, yazmayan ve hareket etmeyenlerden rahatsız olanlar, yine halkla ilişkiler yöntemlerini kullanarak, saygı ve hoşgörü içinde şiddetsiz tepkilerini gösterebilirler. Görüş ve önerilerin farklı olması, Ülkemizin zenginliği kabul edilmelidir.
Sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve barış içinde yaşamaya en çok gerek duyduğumuz dönemlerin birinde, ülkemizin çok önemli değerlerinden olan siyasetçilere, iftira, tehdit ve hedef gösterme dilini kullanmamalarını, katılmadıkları açıklama, bilgilendirme ve şiddetsiz eylemlere karşı, aynı iletişim organları ve yöntemleri ile görüş ve önerilerini paylaşmalarını diliyoruz ve bekliyoruz.
Doktorlar başta olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarına, Sağlık Bakanlığına, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyine, tabip odalarına, eksiklere değil, can kurtarmaya, salgını önlemeye yönelik çabalarına bakarak, teşekkür ediyor, mensuplarını alınlarından öpüyoruz.”

Share

Bir cevap yazın