Şiddetsiz Toplum Derneği’den DİSK gözaltı açıklaması

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve arkadaşlarının gözaltına alınmasını ve şeklini, her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ve emeğe gerek duyduğumuz şu süreçte ve hiçbir zaman doğru bulmadıklarını, olayı üzüntü ve kaygı ile karşıladıklarını açıkladı.Sümer, açıklamasına şunları da ekledi.

“Bu yöntem, kutsal evimiz bildiğimiz Türkiye’nin dünyadaki algısına ve iç huzuruna zarar vermektedir.

Devletin ve Hūkūmetin asıl görevi, bayramını kutlayacak, kendisini ifade edecek, özel günlerini anacak, mutluluğunu ve acısını haykıracaklara yasalara uygun ve güvenli ortamlar hazırlamak, düzeni sağlamak, etkinlik sonrası herkesin ev veya işlerine dönmelerini kolaylaştırmaktır.

Bir yasal eksiklik veya hata vardı ise, Arzu Çerkezoğlu ve arkadaşları, doğrudan Savcılığa çağrılabilirdi. Bir an õnce, böyle şiddetsiz eylemlerde, bir daha ve hiçbir yerde yaşamamak üzere bu yöntemden vazgeçilmelidir. Bu tür demokratik eylemlerde bir sorun olduğunda yapılacak şey ise şiddetsiz iletişim yöntemlerinin ve yargı yollarının, insan haklarına yakışır bir şekilde uygulanmasıdır.”

Share

Bir cevap yazın