“İstanbul Sözleşmesi Gibi, Dünya Tarihinin En Onurlu Belgelerinden Birinin Feshedilmesine, Bir Gazeteci ve Toplum Gönüllüsü Olarak Ana Başlık Bulamıyorum”

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, İstanbul Sözleşmesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Türkiye bakımından feshedilmesine, duyguları ve düşünceleri ifade etmek için bir gazeteci ve toplum gönüllüsü olarak ana başlık, üst başlık bulamadığını ve kelimelerin yetersiz kaldığını açıkladı.

Sümer açıklamasında şunları dile getirdi.

“İstanbul Sözleşmesi, sadece Dünya tarihinin değil, Türkiye tarihinin de en onurlu belgelerinden birisidir. Sözleşmenin, Türkiye’de görüşülmesi, İstanbul adını alması, ilk olarak Türkiye tarafından imzalanması,  bu ülkenin ve insanın doğuştan kazandığı temel hak ve özgürlüklerden yana olanlar için gurur duyulmalıdır.

Türkiye’de konuşulan, görüşülen, en büyük kentimizin adını alan ve ilk olarak Türkiye tarafından imzalanan İstanbul Sözleşmesinin, yine ilk olarak Türkiye tarafından feshedilmesi çok büyük bir talihsizlik ve olumsuzluktur. Bu sözleşmeyi gündeme getirenleri, hazırlayanları ve imzalayanları, ülke, ırk ve inanç ayırımı yapmaksızın alınlarından öpüyorum

Cumhurbaşkanı kararını destekleyip, her zaman güçlü kadınları hedefleyeceklerini, kadınları koruyacaklarını söyleyen siyasetçi ve bürokrat kişiler, toplum çoğunluğunun kendilerine ve bu sözlerine güvenmesini boşuna beklemesinler. Onlara güvenmiyorum ve bu kararı, ilerlemiş yaşıma karşın,  Türkiye Cumhuriyeti’nin her yaştaki gençlerinden birisi olarak kabul etmiyorum.

Ancak, yıllardır savunduğum bir önerinin önemi bir kez daha öne çıkmıştır. Kadınlar, anneler, erkeklerle birlikte her yerde ve her zaman yasalara uygun biçimde örgütlü olmalı, şiddete karşı kendilerini koruyacak, tuzağa düşmeyecek  yöntemleri bulmalıdır.

Bu kararın, kadına şiddet uygulayanların gözlerini ve yüreklerini daha da karartmasından  ve  “iyi”leştirilmelerini zorlaştırmasından kaygı duyulmalıdır. Çok üzgünüm, silahsız veya silahlı her türlü şiddete karşı olan bir insanım, ancak  ülkem adına kaygılıyım.

Şu anda, İstanbul Sözleşmesini ilk imzalayan, ancak ilk fesheden bir ülkenin yurttaşları neler hissedebilir, neler hissetmeli sorusuna yanıt vermek hem çok kolay ve hem de çok zor.

Son olarak, televizyonları ve gazeteleriyle basının, Şiddetsiz Toplum Derneği’nin, her türlü şiddete karşı duruşunu,  görüş ve önerilerini önemsemesini ve desteklemesini kararlılıkla bekliyoruz, diliyoruz.  Bu konudaki açıklamamızın da, halkımıza ve ilgililere ulaştırılması için bir kez daha basınımıza sesleniyoruz.”

Share

Bir cevap yazın