WHO ve FIFA 4 Yıllık İşbirliği İçin İmza Attı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Birlik Futbolu Federasyonu (FIFA), 4 Ekim Günü, dünya çapında futbol yoluyla sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek amacıyla dört yıllık bir işbirliği için yola çıktı.WHO Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve FIFA Başkanı Gianni Infantino WHO’ın Cenevre merkezinde mutabakat zaptı imzaladı.

Sağlık ve spor için birleştiler!

Anlaşma dört önemli işbirliğini kapsıyor. Bunlardan ilki; futbol yoluyla sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için savunuculuk, ikincisi; sağlık ve güvenlik alanında kalıcı iyileştirmeler sağlamak için FIFA etkinlikleri oluşturmak yönündedir. Anlaşmanın üzerinde durduğu bir diğer başlık ise, tütün politikasıdır. Bununla ilgili madde şöyle der:

“FIFA etkinliklerinde tütün içermeyen ortamlar sağlamak için politika uyumu; Ulusal futbol federasyonlarını, stadyumlar dahil olmak üzere tütün içermeyen politikalar benimsemeye teşvik etmek; ve WHO’nun sağlık konularında FIFA’ya teknik danışmanlık vermesini sağlamak.”

Fiziksel aktiviteyi arttırmaya yönelik son madde ise şu şekildedir:

“Futbol yoluyla fiziksel aktiviteye katılımın artırılmasına yönelik ortak programlar ve girişimler, WHO’nun rehberliğine uygun olarak ve WHO’nun ulusal dernekleri ve ağları ile birlikte çalışarak futbol yoluyla fiziksel aktiviteyi arttırmak için büyükelçiler, futbolcular, antrenörler ve gönüllülerle birlikte çalışacak.”

Taraflar ne dedi?

Anlaşmanın imzalanması hakkında görüşlerini belirten WHO Genel Müdürü Ghebreyesus, “WHO FIFA ile çalışmaktan heyecan duyuyor. Dünyanın yarısı 2018 Dünya Kupasını izledi. Bu, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak bilgileri olan milyarlarca insana ulaşmak için ekip oluşturmamız için büyük bir potansiyel olduğu anlamına geliyor ” dedi.
FIFA Başkanı Infantino ise, “WHO ile bu işbirliğini duyurmaktan son derece mutluyum. Futbol eşsiz, evrensel bir dildir ve sağlık girişimlerini desteklemek ve tüm dünyadaki sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemek için platformumuzu ve ağımızı kullanmak istiyoruz ” şeklinde konuştu.

İşbirliğinden sonra neler yapılacak

WHO, FIFA’ya, FIFA etkinliklerinde tütün içermeyen ortamların sağlanması ve ulusal futbol federasyonlarının, stadyumlarda da dahil olmak üzere tütün içermeyen politikalar benimsemelerini teşvik etme gibi çeşitli sağlık konularında teknik danışmanlık sağlayacaktır. WHO ve FIFA, 2018 Dünya Kupası da dahil olmak üzere futbol turnuvalarında tütün yasaklamak için çoktan işbirliği yaptılar. FIFA etkinliklerinde sağlığı korumak ve örneğin hijyen ve hastalığın önlenmesi gibi sağlık ve güvenlik konularında kalıcı iyileştirmeler sağlamak için çaba sarf edeceklerdir. Ulusal dernek ve futbolcu, antrenör ve gönüllü ağları ile ortak programlar ve girişimler, WHO rehberliği doğrultusunda fiziksel aktiviteye katılımı artıracak ve futbol yoluyla fiziksel aktivitenin artırılmasına yardımcı olacaktır. İşbirliği, sağlık mesajlarının ve faaliyetlerle ilgili programların dünyanın her yerindeki insanların yaşamları üzerinde önemli bir olumlu etkisi olmasını sağlamak için iki kuruluşun kendi güçlü yönlerinden yararlanacaktır.

Bir cevap yazın