Erdoğan’dan Kararlılık Mesajı: “Bir gece ansızın gelebiliriz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına katılmak üzere Sırbistan’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından, ” Terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil” vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:
“Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Ve şu anda buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyorlar, yürütecekler. Bu zaten biliyorsunuz yeni bir şey değil, bayağı geçmişi olan bir şey. Sayın Başkan Trump bu konuyla ilgili talimatını vermişti ve çekilmeyi emretmişti, fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye rağmen bu arada gerek Amerikalı heyet gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep yaptılar, yapıyorlar da. Şimdi bu dün akşamki görüşmeden sonra da yine bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Zira bizim biliyorsunuz verilmiş bir kararımız var. Hep söylediğimiz söz, bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Ve bu kararlığımızı devam ettiriyoruz, çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil.”

“DEAŞ’lıları buralardan süratle derdest edelim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamada; Türkiye’nin bundan böyle ABD’nin son iki yıldır bölgede yakaladığı DEAŞ’lılardan sorumlu olacağı da ifade ediliyor. Bu konuda ne anlama geliyor, bununla ilgili detay verebilir misiniz?’ sorusunu da, şu cümlelerle yanıtladı:

“Biliyorsunuz değişik ülkelerden, Almanya, Fransa gibi burada bulunan DEAŞ’lılar var. Bu DEAŞ’lıların kontrolünü biz kendi elimizden çıkarmak istiyoruz. Bunlara artık bakamayız, artık yetti diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir, kendileri bir çalışma yapacaklar. Biz de arkadaşlarımıza bu konuda talimatı verdik, onlar da bir çalışma yapıyorlar, burada ne gibi bir adım atalım ki şu anda cezaevinde veya cezaevlerinde bulunan bu DEAŞ’lıları buralardan süratle derdest edelim.”

Bir cevap yazın