Amerikan Askerleri Fırat’ın Doğusu’ndan Çekiliyor

Türkiye’nin, kısa süre içinde, Fırat’ın doğusuna operasyona başlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Başkanı Donald Trump arasında dün gece yapılan görüşmenin ardından, sabah Amerikan askerleri bölgeden çekilmeye başladı.

Türkiye operasyon için son hazırlıklarını yaparken, Amerikan askerleri Fırat’ın doğusundan çekiliyor. İkili görüşme trafiğinde en son Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerika Başkanı Donald Trump görüşmesinin ardından, ilk açıklama Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray, Amerikan askerlerinin Fırat’ın doğusundan çekildiği duyurdu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklama şöyle;
“Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak.”

Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’ni Türkiye’nin operasyonu sırasında hiçbir yerde savunmayacakları konusunda bilgilendirdiklerini söyledi. ABD’li yetkili, ABD ordusunun Tel Abyad ve Resulayn’daki iki gözlem noktasından çekildiğini de belirtirken bölgedeki diğer Amerikan askerlerin pozisyonlarını korudukları vurgulandı.

Çavuşoğlu’ndan Suriye mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek “Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız” dedi. Karşılıklı açıklamalardan sonra bölgede hareketlilik başladı.

Bir cevap yazın