Şiddet ve nefret içerikli paylaşımlara yer yok!..

Facebook, sildiği  şiddet ve nefret içerikli paylaşımların sayısında çok büyük bir artış olduğunu açıkladı.

Facebook, platformdan kaldırılan nefret söylemi ve şiddet içerikli paylaşımların sayısında büyük bir artış olduğunu bildirildi. Söz konusu artışta, görüntü ve resimleri otomatik olarak tanımlayan bir teknoloji geliştirilmesinin etkili olduğu belirtildi.

Sosyal medya devi Facebook yayımladığı raporda, şirketin yılın ilk çeyreğinde nefret gruplarından gelen yaklaşık 4 milyon 700 bin gönderiyi kaldırdığı bilgisine yer verdi. 2019’un son çeyreğinde bu sayının 1 milyon 600 bin olduğunu kaydetti.

Şirket, önceki dönem silinen 5 milyon 700 bin paylaşıma karşı bu yıl nefret söylemi içeren 9 milyon 600 bin paylaşımın silindiğini açıkladı.

Facebook’un paylaştığı verilere göre, bu yıl 2017’nin ikinci yarısına göre 6 kat daha fazla nefret içerikli paylaşım kaldırıldı.

Facebook rapora ilişkin yaptığı açıklamada, topluluk kurallarını ihlal eden bir içeriği diğer kullanıcılar görmeden algılayarak silen ve bunun için yapay zeka teknolojisini kullanan “proaktif algılama teknolojisi”ndeki gelişmelere dikkat çekti.

Şirket ayrıca, Covid-19’la ilgili yaklaşık 50 milyon gönderiye uyarı etiketi koyulduğunu bildirdi.

Facebook, geçen sene yayımlanan raporda, Facebook’ta çocuk pornosu ve çocukların cinsel sömürüsüne neden olan 11 milyon 600 bin, Instagram’da ise 754 bin içeriğin kaldırıldığı bilgisine yer vermişti.

Bir cevap yazın